Sijoitukset muuttuivat jälleen rankinglistan kärjessä Hangon regatan päätteeksi. Hyviä otteita kauden regatoissa esittänyt Ara otti rankingjohtajan viitan harteilleen kesälomatauon ajaksi ja kakkoseksi kiilasi Kalle Pihlin ohjastama May Be VI.
Hangossa nähtiin taas lisää vesille saatuja kuutosia, mm. Jolanda sekä Merenneito, ja Korkki järjesti hienot Railin 75-vuotisjuhlat lauantaina samalla, kun vene kiipesi rankigissa kohti kärkeä. Myös Sara Af Hangö Hena Tenströmin johdolla palasi pyyhkimään palkintopöydän. Mielenkiinnolla odotamme, riittääkö kesän loppulähtöjen voittaminen rankingin voittamiseen?
Seuraavana on vuorossa kauden päätapahtuma, EM kisat Nynäshamnissa, jonne toivottavasti osallistuu vielä lisää suomalaisveneitä. Tämän jälkeen on vuorossa kotimaan päätapahtuma, SM regatta HSK:lla jonne toivotaan mahdollisimman monen veneen mukaantuloa. Buukkaa nyt siis elokuun 9-12. ja ilmoittaudu SM kisaan. Luvassa on unohtumaton regatta, jossa kaikki voivat parannella asemiaan rankinglistalla. Edellisenä viikonloppuna on mahdollista hakea lisää tuntumaa mm. veneeseensä osallistumalla HSS:n Shamppanjaregattaan. Tästä on lisää HSS:n kotisivuilla.
Nyt pitäisi kesän olla parhaimmillaan, joten nauttikaa siitä ja käykää veneellänne ulkona aina kun voitte.
Ps. Mainioita kuvia Hangon Regatasta saipix.fi
6mr 10.7.2012
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||